Dag 2: FC Utrecht in Freiburg

23 oktober 2025

FC Utrecht speelt donderdagavond tegen SC Freiburg in de UEFA Europa League. FC Utrecht Media reist traditiegetrouw mee met de ploeg en komt dagelijks met een dagboek. Vandaag: een stadswandeling én defensieve complimenten.

“Freiburg is de warmste stad van Europa,” vertelt de UEFA-delegate. “Maar nu valt het een beetje tegen.” De man, aangewezen voor het duel van vanavond, wrijft demonstratief over beide armen. Toch valt er over het weer op woensdagavond weinig te klagen. Halverwege de training begon het wel te regenen, maar met een graad of zestien was het goed toeven. Donderdagochtend komt het echter met bakken tegelijk uit de lucht. Een paraplu is geen overbodige luxe.

Terwijl de spelers op woensdagavond kennismaakten met het Europa-Park Stadion, werden de eerste Utrechters al in Duitsland gespot. Gele kentekens over de Autobahn, Utrecht-supporters in de kroeg. Het zijn er naar schatting op woensdagavond al meer dan driehonderd. Niet gek opkijken als dat een dag later tien keer zoveel is.

Wandeling
Een aantal supporters op donderdag heeft geluk. Een deel van de staf en spelers maakt in de ochtend nog gebruik van de kans om de stad te verkennen. Een wandeling, een kop koffie — en dan sta je als Utrecht-supporter zomaar oog in oog met je Utrechtse helden.

In de deelstaat Baden-Württemberg begint het treffen te leven. FC Utrecht speelt in een uitverkocht stadion en de lokale media schrijven volop over de tegenstander uit Nederland. De focus ligt bij onze oosterburen vooral op onze defensie. “De laatste linie is een wapen,” klinkt het.

Toegegeven: de cijfers spreken in ons voordeel. In de VriendenLoterij Eredivisie heeft alleen Feyenoord minder tegentreffers geïncasseerd. Een wedstrijd in Duitsland in combinatie met die sterke defensie — dan wordt in Freiburg al snel gewezen naar Mike van der Hoorn. Ook omdat hij eerder een jaar bij Arminia Bielefeld speelde.

“We maken elkaar duidelijk sterk in verdedigend opzicht,” vertelt onze centrale verdediger richting het duel. Al plaatst hij meteen een kanttekening: “Verdedigend of aanvallend; je moet altijd scherp zijn. We roemen de verdediging, maar het heeft ook te maken met aanvallers die terugsprinten.”

Van der Hoorn heeft veel respect voor de tegenstander van vanavond. “Freiburg is een goede club in Duitsland en de laatste jaren hebben ze veel Europese wedstrijden gespeeld. De Bundesliga is een top-drie competitie in Europa. Of zij favoriet zijn? Dat is altijd moeilijk te zeggen. Wij gaan uit van onze eigen kracht. We gaan donderdagavond zien hoe die krachtmeting echt is.”

Achterban
Zoals eerder gesteld: aan de steun zal het niet liggen. In de loop van de dag wordt Freiburg im Breisgau steeds Hollandser. Het ‘Baila Baila’ klinkt door de kleine straten en over de pleinen.

Die immense steun mogen we niet onderschatten, vindt ook Ron Jans. Op woensdagavond zaten zijn eigen zonen nog in de auto. “Drie stuks, vanuit Groningen. Die willen dit voor geen goud missen. Hetzelfde geldt voor onze supporters. Ze hebben werk, een gezin, dit kost geld. Het is geweldig. We hopen dat we ze iets moois kunnen bieden.”

Van der Hoorn kan zich daar alleen maar bij aansluiten. “Wat we kunnen verwachten? Sowieso een uitverkocht uitvak, en dat geeft altijd energie. Servette-uit was ook een mooi uitvak.”

Het is iets om naar uit te kijken vanavond. Terwijl de supporters elkaar ontmoeten in de binnenstad, bereiden de spelers zich in het hotel voor op wat komen gaat. Aftrap om 21.00 uur in het Europa-Park Stadion.