Seizoen 1970-1971
Trainer: Bert Jacobs
Voorzitter: Theo Brouwer
Topscorer: Jan Groenendijk (18)
Selectie
Staand v.l.n.r.: Leo van Veen, John Steen Olsen, Ed van Stijn, Cor Hildebrand, Jan Groenendijk, Gerrit Langerak, Bert Jacobs (trainer)
Gehurkt v.l.n.r.: Jef Geurten, Jan van Renswouw, Ton de Hoogt, Leen van der Merkt, Tonny Nieuwenhuys, Harry Suvee
- Uitslagen
- Historie eredivisie competitie 1970 - 1971
Met twee gelijkwaardige Europese topclubs in huis, is het interessant om te zien wie dit seizoen in de Eredivisie het meest in balans is. Aanvankelijk lijkt dat Feyenoord te zijn. Al direct in het begin speelt Ajax gelijk bij NEC (0-0) en verliest het bij ADO (1-0), zodat de Rotterdamse rivaal na drie speelronden zowaar drie punten los staat. Die marge weet Feyenoord tot in november vast te houden. Dat is knap, want in die periode moeten de duels om de Wereldbeker tegen de Argentijnen van Estudiantes de la Plata worden gespeeld. Dat zijn riskante ondernemingen. Ook nu weer misdragen deze Zuid-Amerikaanse vechtvoetballers zich weer op een onvoorstelbare manier. Wel wint Feyenoord de Wereldbeker, maar de clubleiding vraagt zich meteen af of men een volgende keer weer aan dit avontuur zou beginnen. Na de triomf tegen Estudiantes, met de beslissende goal van twaalfde man Joop van Daele, is er voor Feyenoord de ontnuchterende eliminatie in de eerste ronde van het nieuwe Europa Cup-toernooi door het onaanzienlijke UT Arad. De Roemeense kampioensploeg beperkt zich in hoofdzaak tot verdedigen en die aanpak breekt Feyenoord op.
Ajax laat aanvankelijk na te profiteren van de moeilijke fase waarin Feyenoord is terecht gekomen. Maar als ook na de jaarwisseling de crisis bij de aartsrivaal voortduurt en Ajax zelf steeds beter gaat draaien, slinkt de achterstand. De teams houden elkaar lang in evenwicht. Met nog twee competitieronden te gaan, staan de twee kemphanen precies gelijk en moet de beslissing in het Olympisch Stadion vallen bij Ajax-Feyenoord.
Eerder is de klassieker in de Kuip op 1-1 afgesloten. In Amsterdam is Ajax licht favoriet. De club heeft dan, ondanks de matige start van het seizoen, een unieke reeks neergezet. In elf wedstrijden voor de ontmoeting met Feyenoord, heeft doelman Heinz Stuy niet één goal tegen gekregen.
Op Europees vlak gaat alles naar wens. Achtereenvolgens schakelt Ajax Nendori Tirana, FC Basel, Celtic en Atletico Madrid uit. De finale op Wembley tegen de Griekse kampioen Panathinaikos wordt zes dagen na de kraker tegen Feyenoord gespeeld. Het is onder de druk van de nog te spelen wedstrijd dat Ajax dan toch bezwijkt tegen Feyenoord. Na een snelle openingstreffer van Piet Keizer neemt Feyenoord in de tweede helft het initiatief over. Willem van Hanegem speelt grandioos, maar slaat wel Johan Neeskens neer. In het bikkelharde duel wordt het tenslotte 1-3, door twee goals van Dick Schneider en eentje van Ove Kindvall, die met 24 treffers ook nu weer topscorer van de Eredivisie is.
Ajax zorgt toch nog voor een mooi einde van het voetbaljaar. In Londen is het geen hoogstaande finale, maar Panathinaikos heeft geen schijn van kans tegen Ajax. Al na vijf minuten zorgt Dick van Dijk voor 1-0 en in de tweede helft brengt de voor Sjaak Swart ingevallen Arie Haan met een tweede goal de beslissing. Dit succes wordt in Amsterdam hartstochtelijk gevierd. Het betekent tevens het afscheid van trainer Rinus Michels. Hij vertrekt naar Barcelona en wordt opgevolgd door de Roemeen Stefan Kovacs.
Van de laatste competitiewedstrijd maakt Ajax een kermisvoorstelling. Vier dagen na het winnen van de Europa Cup wordt doelman Heinz Stuy tegen Go Ahead in de spits opgesteld. De club uit Deventer straft die flauwekul af: 4-1.
Tussen alle voetballende acties door zorgt Feyenoord dit seizoen ook nog voor een onbedoelde voltreffer. In de uitwedstrijd bij Sparta jaagt doelman Eddy Treijtel de bal bij een uittrap hoog de lucht in. Tot stomme verbazing van alle aanwezigen raakt de bal een meeuw, die dodelijk getroffen op het veld neervalt. Sparta-aanvoerder Hans Eijkenbroek legt de vogel buiten de lijnen. Feyenoord gunt de meeuw een waardig einde. De club laat het arme beest opzetten en geeft hem een laatste rustplaats in de prijzenkast.
Onverwacht keert Vitesse na zestien jaar terug in de Eredivisie. Door de fusie waartoe ADO en Holland Sport hebben besloten, komt er een extra plaats vrij in de hoogste afdeling. Als nummer drie van de eerste divisie, achter GVAV en FC Den Bosch, wordt Vitesse ‘bij keuze’ gepromoveerd.
Bron: Eredivisie.nl - Eindstand eredivisie
- FC Utrecht eindigde dit seizoen op plaats 9 in de competitie.












